vzduch-vodaVzduch-voda I Pomocou extrémne tichého ventilátora je nasávaný vonkajší vzduch. V tepelnom výmenníku je zo vzduchu odoberaná energia. Tepelné čerpadlo premení túto energiu na teplo využiteľné pre dom. Vzhľadom na nižšie náklady na inštaláciu je tento systém vhodný ako pre novostavby tak aj pre prechod existujúceho vykurovacieho systému na tepelné čerpadlo.

zem-vodaZem-voda I Zdrojom energie je pôdny plošný kolektor uložený v hĺbke 1,2 až 1,5 m alebo sondy zapustenej do vrtu o hĺbke 50 až 100 m. Teplonosná kvapalina prúdiaca v plastových rúrkach kolektora alebo sondy, predáva nízkopotenciálne teplo tepelnému čerpadlu, ktoré premení túto energiu na teplo využiteľné pre dom.

voda-vodaVoda-voda I Spodná voda je stabilným zásobníkom tepelnej energie. Zo sacej studne je voda čerpadlom privádzaná k tepelnému čerpadlu,ktoré premení túto energiu na teplo využiteľné pre dom. Ochladená voda je odvádzaná do vsakovacej studne.

Zdroj: STIEBEL ELTRON

 1. Miroslav Harag says:

  „Vzhľadom na nízke náklady na inštaláciu ….“ Co ja viem, tepelne cerpadla patria medzi najdrahsie sposoby vykurovania, takze tento vyrok „nizke naklady na instalaciu“ mi pride dost uleteny

  • Patrik Pocisk says:

   Dobrý deň p.Harag,
   ďakujeme za Váš príspevok na tento blog, ktorý sa venuje systémom, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. Vstupná investícia do týchto technológií je skutočne vyššia v porovnaní s inými zariadeniami. V článku však píšeme o tom, že tepelné čerpadlá systému vzduch-voda vyžadujú najnižšie vstupné náklady na inštaláciu oproti ostatným systémom.

 2. Marián Šmelko says:

  Komentár k príspevku p. Haraga: TČ sytému vzduch-voda sú oproti systémom zem-voda avoda – voda investične menej náročné a jednoduchšie na inštaláciu. Píšete „Čo ja viem, tepelné čerpadlá patria mdzi najdrahšie sposoby vykurovania …“.
  Dovolím si reagovať tabuľkou, ktorú som vybral s tepelno energ. výpočtu RD s ročnou spotrebou 13MWh na vykurovanie a prípravu TÚV.
  Z tabuľky je zrejmé (azda sú Vám tie čísla povedomé), že s TČ vzduch-voda zaplatíte za vykurovanie a prípravu TÚV ročne 552EUR, s elektrokotlom to vyjde na 1492EUR. T.j. Ročná úspora cca 940 EUR, návratnosť investíécie oproti elektrokotlu do 5 rokov. Životnosť TČ cca 20 rokov.
  Podobne sa dá porovnať investícia versus prevádzkové náklady TČ proti el. podlahovému kúreniu,…
  Myslím, že aj v tepelnej energetike sú vypovedajúce sú čísla, nie dojmy a pocity.

  Zdroj Výhrevnosť Cena/MJ MJ cena/rok
  Tepelné čerpadlo 100% 115,00 € MWh 552,21 €
  Elektrokotol 100% 115,00 € MWh 1 492,47 €
  El. podlahové vykur. 100% 115,00 € MWh 1 417,85 €
  Plynový kotol 1m3 = 0,033 GJ 0,56 € m3 792,84 €
  Kotol-pelety 1kg = 0,16 GJ 200,00 € tona 584,01 €
  Kotol -drevo 1kg = 0,14 GJ 45,00 € prm 429,07 €

Comments are closed.